Zločin u logoru “Manjača”, opt. Ratko Andrić – suđenje u odsutnosti
Zagreb, 11.11.2022.
Vijeće Županijskog suda u Zagrebu pod predsjedanjem sutkinje Renate Pražetine Kaleb osudilo je opt. Ratka Andrića na 15 godina zatvora za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.
Optuženi Andrić bio je časnik JNA te je u inkriminiranom razdoblju obnašao funkciju zapovjednika logora Manjača.
Tamo su u razdoblju od 12. rujna 1991. g. pa do kraja 1991. g. sustavno fizički i psihički zlostavljani, izgladnjivani te u neadekvatnim uvjetima držani zarobljeni pripadnici ZNG-a i MUP-a RH (221 pripadnik) od kojih je jedan, radi izostanka nužne medicinske skrbi, i preminuo.
Kazneni postupak protiv opt. Andrića proveden je u odsutnosti. Nepravomoćnom presudom naloženo mu je ujedno i plaćanje 59.037 kuna sudskih troškova u koju su uključeni troškovi sudsko-medicinsko vještačenje, tumača, svjedoka i njegove braniteljice po službenoj dužnosti.
Zbog visine kaznene sankcije, protiv optuženika je određen i istražni zatvor.
Presuda je donesena 09. studenog 2022., a javno je objavljena 11.11.2022.
Podsjećamo, optužnica protiv okr. Ratka Andrića podignuta je 22.12.2014., s suđenje je započelo 02. svibnja 2019.
Tijekom prvostupanjskog postupaka usvojen je zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
Tijek prvostupanjskog postupka:
Suđenje u ovom kaznenom postupku započelo je 04. rujna 2019. pred vijećem Županijskog suda u Zagrebu. Opt. Ratku Andriću sudi se u odsutnosti. Na teret mu se stavlja počinjenje kaznenog djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava – ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika iz članka 122. i čl. 122. u vezi članka 28. stavka 2. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske.
Optuženiku se sudi u odsutnosti na temelju pravomoćnog rješenja broj Kv-rz-20/17 od 24. travnja 2018.
Opis inkriminacije:
Optuženik se tereti da je:
– u razdoblju od 12. rujna 1991. g. pa do kraja 1991. g. u logoru ratnih zarobljenika “Manjača” u blizini Banja Luke, Republika Bosna i Hercegovina, za vrijeme trajanja oružanog sukoba između oružanih snaga Republike Hrvatske s jedne i JNA i srpskih paravojnih formacija s druge strane, a nakon što je od potpukovnika JNA Stanka Baltića preuzeo zapovjedništvo nad navedenim logorom ratnih zarobljenika, kao potpukovnik JNA i zapovjednik logora ratnih zarobljenika “Manjača”, imajući time stvarne i formalne ovlasti zapovijedanja i nadzora nad pripadnicima osiguranja navedenog logora ratnih zarobljenika, a stoga i odgovornost za primjenu propisa Međunarodnog ratnog prava, protivno odredbama članka 3. stavka 1. točka a) i c) te članka 13., 14., 17., 25. i 26. Ženevske konvencije o postupanju s ratnim zarobljenicima od 12. kolovoza 1949., naređivao za sada nepoznatim pripadnicima osiguranja logora ratnih zarobljenika “Manjača” da fizički i psihički zlostavljaju zarobljene pripadnike ZNG i MUP-a RH, a također u istom razdoblju, znajući da se navedeni ratni zarobljenici psihički i fizički zlostavljaju (udaraju se rukama, nogama, pendrecima i drugim palicama, premlaćuju, izgladnjuju, drže u barakama koji se ne griju…) i odvode na ispitivanja gdje su fizički i psihički zlostavljani, kao i da u navedenom logoru ne postoje minimalni životni uvjeti dostojni čovjeka, nije poduzimao ništa da se takva nezakonita postupanja spriječe i životni uvjeti promijene i na taj način je omogućio da njemu podređeni pripadnici osiguranja navedenog logora ratnih zarobljenika kontinuirano poduzimaju takve protupravne radnje prema ratnim zarobljenicima…
OPĆI PODACI
Županijski sud u Zagrebu
Broj predmeta: K-rz-6//15
Vijeće za ratne zločine: sudac Tomislav Juriša, predsjednik vijeća, suci Marijan Garac i Krešimir Devčić, članovi
Vijeće za ratne zločine (nova predsjednica vijeća od 18.01.2021.): sutkinja Renata Pražetina Kaleb, predsjednica
Vijeće za ratne zločine – sastav od 07.07.2021:
sutkinja Renata Pražetina Kaleb, predsjednica, sutkinja Saša Lui, članica, sudac Petar Šakić, član
Optužnica: ŽDO-a u Zagrebu, K-DO-289/11, od 22. prosinca 2014. godine
Zastupnik optužbe:Robert Petrovečki, zamjenik Županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu
Kazneno djelo: ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika iz čl. 122. i čl. 122. u vezi čl. 28/2 OKZ RH
Optuženik: Ratko Andrić, nedostupan hrvatskom pravosuđu, sudi mu se u odsutnosti
Braniteljica optuženog: Nada Cipetić, odvjetnica iz Zagreba, braniteljica po službenoj dužnosti
Žrtve:
– Stipe Rukavina, preminuo od zadobivenih ozlijeda
– pripadnici ZNG i Mupa-a RH (imena ne navodimo) sustavno fizički i psihički zlostavljani, izgladnjivani te držani zarobljeni u neadekvatnim uvjetima
Projekt ,,Javni dijalog o sudbini ubijenih i nestalih: mi pamtimo – a vi?” je podržan sa € 150.000,00 financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova