U Bukureštu otvorena izložba Andreje Kulunčić ”Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete”
Andreja Kulunčić: Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete
Suradnice: antropologinja Renata Jambrešić Kirin, psihoterapeutkinja Dubravka Stijačić
Kustosice: Irena Bekić, Anca Verona Mihuleț Kim
Četvrta iteracija izložbe „Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete“ vizualne umjetnice Andreje Kulunčić otvorena je 17. 12. 2024. u Galeriji Anca Poterașu u Bukureštu.
Izložba je središnji segment istoimenog umjetničko istraživačkog projekta koji se fokusira na stradanje više od 850 osuđenica u ženskim političkim logorima Goli otok i Sveti Grgur. Radi se o dionici koja je u potpunosti izostala iz dominantnog povijesnog narativa o logorima arhipelaga Goli. Režim u logorima sustavno je ugrožavao reproduktivno zdravlje žena, osjećaj etičke odgovornosti i brige za druge te isključivao njihove spolne specifičnosti. Osuđenice su bile prisiljene međusobno se kažnjavati, kontrolirati i ispitivati, što je uz težak rad rezultiralo proživljenim dubokim traumama i dugotrajnom šutnjom žena. Kroz umjetničke prostorne intervencije na lokacijama Goli otok i Sveti Grgur, izložbe, web stranicu, publikaciju te niz radionica, čitateljskih grupa i razgovora, projekt dekonstruira namjernu amneziju o povijesti žena na Golom otoku kako bi otvorio prolaz sjećanju. Pritom poseže za subverzivnom komemorativnom formom – antispomenikom – koja ne nameće narative, već razvija taktike neprestanog obnavljanja prožimanja osporavanih sjećanja te znanja i osjećaja publike.
Izložbena iteracija u Bukureštu fokusira se upravo na diseminaciju sjećanja kontekstualizirajući i rumunjsku traumatičnu povijest. Koncipirana je kroz dvije postaje: glavni prostor galerije konstruiran kao prostor za refleksiju, komplementarno razmišljanje i sudjelovanje, uz vizualne materijale – crteže i fotografije koje prikazuju neke od ishoda umjetničkog istraživanja i umjetničinih akcija na lokalitetu te rezultate participativne akcije razvijene u suradnji s javnošću. Druga postaja je audio video instalacija postavljena u dvije galerijske sobe koje funkcioniraju kao simulakrum otoka. Prenoseći atmosferu, zvukove i gestualnu interpretaciju svakodnevnih tortura koje su prolazile žene na Golom otoku i Svetom Grguru one uspostavljaju emociju kao alat transfera.
Otvaranje je započelo razgovorom na kojem su sudjelovale povjesničarka Claudie-Florentine Dobre i feministička antropologinja Renata Jambrešić Kirin, na temu iskustva nelagode ženskih zatvorenica na primjeru Jugoslavije i Rumunjske (Discomfort of being a female prisoner. The cases of Yugoslavia and Romania). U sklopu otvorenja održale su se i dvije radionice izrade glinenih figurica pod nazivom “850 žena za 850 žena” započete 2022. godine u MMSU u Rijeci, na kojima sudionici aktivno sudjeluju u očuvanju kolektivnog sjećanja na traumatičnu prošlost te čitateljska sesija. Radionice izrada figurica nastavit će se tijekom trajanja izložbe.
Izložba u Bukureštu odvija se u sklopu projekta (In)Visible Traces. Artistic Memories of the Cold War, Documente – Centra za suočavanje s prošlošću, financirano sredstvima Europske unije.
Prethodne iteracije izložbe održale su se u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre u Puli, Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci te u Muzeju Jorge Vargas u Manili, Filipini.
Projekt Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete podržali su Zaklada Kultura nova, EPK Rijeka 2020, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Grad Rijeka, Neda Young, Friedrich Ebert fondacija ured za jugoistočnu Europu i Rumunjski kulturni institut.
https://www.zene-arhipelag-goli.info
________________________________
Otvaranje izložbe održalo se u sklopu projekta (In)Visible Traces. Artistic Memories of the Cold War, financirano sredstvima Europske unije.
Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.