hr

Documenta i partneri na projektu “Ženske perspektive o demokratskim tranzicijama 1970-ih, 1980-ih i 1990-ih” organizirali su konferenciju “(Ne)vidljivost doprinosa žena demokratskim tranzicijama u Europi” u Granadi, Španjolska, od 18. rujna do 21. rujna 2024.

Projektni tim predstavio je projekt i njegove rezultate lokalnoj publici u Granadi, ističući najbolje prakse pristupa povijesnim temama kroz rodnu perspektivu te pružajući prilike svjedokinjama vremena da podijele svoje priče.

Događaj je pružio uvid u procese demokratizacije u različitim europskim zemljama: prijelaz iz socijalizma u demokraciju u Bugarskoj, raspad Jugoslavije i demokratske tranzicije u Hrvatskoj i Sloveniji, izvaninstitucionalna demokratizacija u Italiji 1970-ih, obilježena „strategijom napetosti“, te španjolski prijelaz na demokraciju od režima Francisca Franca.

Erica Picco iz partnerske organizacije Lapsus (Italija), Raya Tsvetkova iz udruge The Future Now (Bugarska) i Diana Todorova iz Documente predstavile su projekt i njegove rezultate na Fakultetu političkih znanosti i sociologije u Granadi 19. rujna.

Zajedno je projektni tim stvorio 3 rezultata koje smo predstavili u Granadi. Podcastom “Ženske perspective o demokratizaciji” projekt promiče aktivne uloge žena u demokratskim promjenama u Bugarskoj, Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji i Španjolskoj. Koristeći podcaste i znanje unutar projektnog tima, partneri su izradili priručnik “Procesi demokratizacije u Europi: ženske perspektive” s didaktičkim materijalima o poučavanju o demokratskim promjenama s rodnom perspektivom. Kao rezultat javnih rasprava među kreatorima politika, edukatorima, mladima i svjedokinjama vremena, projektni tim izradio je publikaciju „Budućnost je ženska, pa tako i prošlost“ s konkretnim preporukama o daljnjim koracima koje promiču rodno uravnotežene povijesne narative.

Saša Petejan iz partnerske organizacije Apis Institut (Slovenija) moderirala je razgovor s dvije svjedokinje vremena uključene u projekt, Natašom Serec i Vesnom Teršelič. Obje su se tijekom projekta u više navrata susrele s mladima i nastavnicima. U Granadi su Nataša Serec i Vesna Teršelič podijelile svoja iskustva samoorganiziranja 1990-ih, stvaranja prostora i prilika za umjetničku slobodu i nenasilno djelovanje tijekom raspada Jugoslavije.

Olivia Ávila iz organizacije Las Niñas del Tul (Španjolska) vodila je 20. rujna edukativnu šetnju Granadom posvećenu (ne)vidljivoj ženskoj povijesti grada. Šetnja je predstavila žene iz različitih konteksta španjolske povijesti i povijesti Granade, podvrgnute marginalizaciji.

U Fundación Euroárabe konferencija je zaključena razgovorom s još dvije svjedokinje vremena: Vicky Franzinetti iz Italije i Yolandom Matarán iz Španjolske. Obje su se žene usredotočile na 1970-e kao razdoblje naglih političkih i društvenih promjena koje su također utjecale na prava žena. Vicky Franzinetti dala je uvid u ženski pokret u Italiji obilježen “strategijom napetosti”. Yolanda Matarán podijelila je povijest svoje obitelji koja se isprepliće sa Španjolskim građanskim ratom i prijelazom na demokraciju nakon Francove diktature, pozivajući prisutnih da nastave borbu za ljudska i ženska prava.

Konferencija je organizirana u sklopu projekta “Ženske perspektive o demokratskim tranzicijama 1970-ih, 1980-ih i 1990-ih”.

Projekt sufinancira Europska unija.