Goli otok i Sveti Grgur: 76 godina od dolaska prvih zatvorenika

U povodu 76. godišnjice dolaska prvih zatvorenika na Goli otok ponovo upozoravamo kako kompleks u kojemu su zatvarani politički protivnici tadašnjeg režima već desetljećima propada. Sramotno je da Goli otok i Sveti Grgur još nisu zaštićeni kao važan dio kulturne baštine ne samo Republike Hrvatske već i svijeta. Odluka o preventivnoj zaštiti od strane Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskog odjela u Rijeci donesena je 2016. godine. Pozivamo Upravu i Ministarstvo kulture i medija na objavu informacije što se, ako išta, od 2016. godine poduzelo radi stalne zaštite zatvorskog kompleksa.
Želimo izraziti poštovanje prema tisućama žrtava psihičke i fizičke torture na Golom otoku, Sv. Grguru i drugim logorima za preodgajanje političkih zatvorenika i upozoriti na značaj suočavanja sa činjenicama o tim logorima u koje su ljudi dovođeni bez pravičnog suđenja.
Goli otok je od 1949. do 1956. godine bio logor za stvarne i navodne pristalice Staljina. Zatvorenici su dovođeni u logor bez pravičnog suđenja, često samo na osnovu sumnji, bez ikakvih stvarnih dokaza. Uvjeti u logoru su bili nehumani. Logoraši su se suočavali sa brutalnim psiho-fizičkim nasiljem, žeđi, gladi i bolestima. Procjenjuje se da je na Golom otoku umrlo gotovo 300 osoba.
Po povratku sa Golog otoka, bivši zatvorenici i zatvorenice su praćeni i najčešće nisu mogli doći do zaposlenja ili napredovati u karijeri, a njihove obitelji su tim iskustvom ostajale trajno obilježene.
Prije ljetne pauze pozivamo vas na radionicu 850 žena za 850 žena u sklopu izložbe umjetnice Andreje Kulunčić ”Činiti svijet boljim mjestom” koja će se održati u utorak, 15. srpnja 2025. godine u 17:00 sati u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Radionica izrade skulptura za Antispomenik s Andrejom Kulunčić je namijenjena ženama i nije primjerena djeci. Izložba će na 1. i 2. katu Muzeja suvremene umjetnosti biti otvorena do 12. listopada 2025.
Dio izložbe Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete realiziran je u suradnji s Documentom – Centar za suočavanje s prošlošću kao dio projekta (In)Visible Traces. Artistic memories of the Cold War uz potporu Europske unije putem programa Kreativna Europa (Kustosice projekta su Irena Bekić i Anca Verona Mihulet)
Više o izložbi, edukativnim radionicama i participativnom segmentu izložbe te diskurzivnom programu možete pronaći ovdje: http://www.msu.hr/dogadanja/andreja-kuluncic-ciniti-svijet-boljim-mjestom/1641/hr.html
Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću