Dani sestara Baković, Rosana Ratkovčić: Bezimena
U sklopu Dana sestara Baković izveden je performans Rosane Ratkovčić u zagrebačkoj ulici Ljudevita Posavskog i otvorena prateća izložba u Knjižnici Božidara Adžije.
Izložba je otvorena do 19. studenoga 2024., a ulaz je besplatan.
Rad Rosane Ratkovčić naslovljen je Bezimena.
Anka Butorac (1902. – 1943.) bila je društvena aktivistica, revolucionarka, učesnica antifašističkog pokreta i narodna heroina. Po njoj je bila nazvana ulica u Zagrebu, kojoj je u devedesetim godinama 20. stoljeća vraćeno staro ime Ulica Ljudevita Posavskog. Naziv performansa Bezimena, odnosi se na podatak iz biografije Anke Butorac prema kojem unatoč mučenju ustašama nije odala ni svoje ime. Anka Butorac ponovo je ostala bez imena kada je njeno ime izbrisano iz zagrebačkih ulica. Performans polazi od imena Anke Butorac kao adrese, konvencionalnog načina kojim se u imenovanju gradskih ulica odaje počast određenim osobama, čime se promoviraju ideje i vrline koje te osobe simboliziraju, a u širem smislu na taj način oblikuje se identitet grada i vrijednosti koje bi taj identitet trebao nositi. Adresa ulice Anke Butorac preuzeta je sa starih poštanskih pošiljki poslanih u tu ulicu i prenesenih na naličje novih razglednica koje će se dijeliti prolaznicima u nekadašnjoj ulici Anke Butorac. Na ovaj način adresa ulice Anke Butorac bit će privremeno vraćena na mjesto gdje se nekada nalazila. Performans će se održati na sjevernoj strani ulice, na potezu od Šubićeve do ulice Crvenog križa, a prati ga izložba u knjižnici Božidara Adžije.
Izložba Bezimena zasniva se na knjižnom fondu knjižnice Božidara Adžije, koja, osim Gradske knjižnice, ima najveću zbirku antifašističke literature u Zagrebu. Na izložbi su predstavljene neke od najreprezentativnijih knjiga iz tog fonda knjižnice. Podijeljene su u pet tematskih cjelina, koje sadrže izbor iz knjiga o narodnooslobodilačkoj borbi, ilegalnom pokretu u Zagrebu, ženama u narodnooslobodilačkoj borbi, o umjetnosti, uz izdvojenu cjelinu o poeziji. Knjige su povezane s biografijom Anke Butorac.
Naziv Bezimena odabran je kao motiv koji se odnosi na predaju o herojskom držanju Anke Butorac, koja kao pripadnica antifašističkog otpora nakon ranjavanja, zarobljavanja i mučenja nije odala ni svoje ime, pa ustaše nisu znali koga su ubili. Na izložbi je biografija Anke Butorac tematski podijeljena u četiri povezane cjeline, s naslovima Solidarnost, Ljubav, Hrabrost i Sloboda, kao četiri važne egzistencijalne vrline koje su sadržane u njezinoj biografiji, a povezane su podjelom izloženog knjiškog fonda knjižnice.
Rad i izložba postavljeni su u povodu Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma.
___________________________
Dani sestara Baković održavaju se će se u Zagrebu od 7. do 19. studenoga 2024. Manifestacija putem privremenih suvremenih umjetničkih intervencija u javnom prostoru grada povezuje antifašistička ishodišta sa suvremenim ustavnim vrednotama RH.
Program fokusira autentične i manje poznate, pa i dijelom zaboravljene, povijesne lokacije u javnom prostoru grada Zagreba vezane uz događaje iz antifašističke borbe, koje povezuje s aktualnim izazovima i borbama za ljudska i građanska prava, odnosno suvremenim antifašizmima.
- Više detalja o Danima sestara Baković nalazi se ovdje: https://documenta.hr/novosti/dani-sestara-bakovic/
___________________________
Dani sestara Baković pokrenuti su ususret 80. obljetnice pobjede nad fašizmom u II. svjetskom ratu.
Nositelj projekta je Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, u suradnji s Knjižnicama grada Zagreba / Knjižnicom Božidara Adžije.
Projekt je podržan od Grada Zagreba temeljem javnog poziva Kultura i umjetnost u zajednici.
Fotografije: Ivan Buvinić