hr

Okupljeni na obilježavanju godišnjice proboja iz ustaškog logora Jasenovac, danas smo se zajedno sjetili malobrojnih preživjelih i svih stradalih u logoru. Točno prije  80 godina oko 600 logoraša iz centralnog logora Jasenovac III – Ciglana provalilo je kroz vrata i potrčalo prema istočnom ulazu u logor. Ustaški čuvari logora otvorili su vatru na njih. Samo je 90 zatočenika preživjelo. Nekoliko sati nakon njihova proboja na stražare je krenulo i 167 zatočenika iz Kožare. Samo je 12-ero preživjelo.

Program komemoracije, najavljen kao zaokret prema budućnosti sjećanja, pripremili su studenti i studentice Akademije dramske umjetnosti. Zajedničko tugovanje otvorili su čitanjem iz govora koje su preživjeli zatočenici i zatočenice održali prijašnjih godina. Iznenađuje što se ove godine nitko od preživjelih nije obratio okupljenima, mada su nazočili obilježavanju.

Izražavamo zabrinutost jer Spomen područje još uvijek vodi vršiteljica dužnosti ravnatelja. Ustanova treba stručno vodstvo.  Upozoravamo i kako se nastavlja proces mijenjanja narativa i ublažavanja terminologije o stradanjima u ustaškom koncentracijskom logoru. Na web stranici ustanove i info pločama ne spominje se kako je u logoru počinjen Holokaust, genocid nad Srbima i Samudaripen, genocid nad Romima.  Također je najavljena izvedba Staze sjećanja. Na današnjoj je komemoraciji dijeljena i publikacija „80 godina, 80 sudbina”. Pozdravljamo individualizaciju stradanja kroz prikaz kratkih biografija stradalih, uz objavu njihovih fotografija. No, sa žaljenjem ističemo da u prikazu nedostaju razlozi odvođenja u logor.  U budućnosti sjećanja mora biti mjesta za razlog zbog kojeg su stradali. Nije navedeno da su ubijeni samo zato što su bili Srbi, Židovi, Romi ili se nisu slagali s politikom koju je provodio ustaški režim.

Značajno je što u 2024. godini Spomen područje bilježi blagi porast posjeta škola. Od grupa iz 56 škola, 32 grupe su bile iz osnovnih škola, a 24 iz srednjih škola. Uz to, Spomen područje Jasenovac posjetilo je 15 škola iz inozemstva.