hr

U ponedjeljak je završila Ljetna škola demokracije, koju je organizirala Antifašistička liga RH (AFL) u suradnji s Srpskim narodnim vijećem. Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću je članica AFL.

Prva Ljetna škola demokracije u Supetru održana je prije ravno 30 godina, u rujnu 1994. Sudionici su spavali po privatnim sobama, a izlaganja i diskusije održavali su se u velikom dvoru kuće Bogdana Denića.

Bila je to druga Ljetna škola demokracije; prvu smo dogovorili za kraj ljeta 1993., rezervirali smještaj i salu u hotelu u Supetru, uprava hotela je dobila protestno pismo od neke braniteljske udruge i u zadnji čas nam otkazala. Uspjeli smo sve skupa prebaciti u Labin, naći smještaj u Rabcu, a izlaganja i diskusije bili su u labinskom kazalištu.

Ljetne škole demokracije održavane su, uz nekoliko „preskočenih“ godina, sve do 2016.; zadnja je bila, poslije smrti Bogdana Denića, u Tomislavovom domu na Sljemenu. U „dobrim godinama“ imale su preko stotinu polaznika, na njima su sudjelovali predsjednik RH, saborski zastupnici, državni odvjetnik, javne ličnosti iz BiH, Crne Gore, Hrvatske i Srbije. Međutim, prijetnje hrvatskom društvu, a i društvima susjednih država, zbog kojih su Ljetne škole demokracije inicijalno organizirane – nacionalistička netrpeljivost, identiteti građeni na mržnji, trend falsificiranja bliže i dalje prošlosti, nefunkcionalno pravosuđe, degeneracija u demokrature, socijalna nepravednost… pokazale su veliku perzistentnost. Ponavljaju se u sličnim formama bez obzira da li je Hrvatska izolirana država s četvrtinom okupiranog teritorija i u ratu ili članica EU i u Schengenu, a ne gube ni moć političkog manipuliranja.

Ovogodišnja Ljetna škola održana je u Supetru 28., 29. i 30. rujna, a posvećena je uspomeni na Bogdana Denića. Tema škole je bila „Politički ekstremizam; prepoznavanje, suprotstavljanje, ublažavanje“. Zahvaljujući susretljivosti gradonačelnice Supetra Ivane Marković i vatrogasaca Supetra, otvaranje Ljetne škole održano je u društvenom domu novoizgrađenog velikog vatrogasnog centra, a vatrogasni kombi čekao je sudionike Ljetne škole na trajektu. Inače, što se tiče vremena, to su bila tri, uglavnom, sunčana dana; od nevremena koje je šetalo po kopnu, Supetar je zahvatio samo jedan žestoki pljusak od 20 minuta, koji je završio taman kad je trajekt stigao.

Na otvaranju Ljetne škole gospođa Marković govorila je o Supetru, projektima, porastu stanovništva i svakodnevnom životu, a koliko se uspjelo vidjeti, sam Supetar je govorio o sebi kao kombinaciji čistog, urednog, dinamičnog gradića i mediteranske opuštenosti. Kao i postupci gradonačelnice Ivane Marković; 2019. godine, na molbu Vice Vukojevića, predsjednika Počasnog bleiburškog voda, da dobiju donaciju od grada Supetra, odgovorila je da su sredstva već predviđena za proslavu 75. godišnjice oslobođenja Brača od nacističke i fašističke okupacije. Početkom ove godine sama je sudjelovala u brisanju murala ustaškog vojnika koji se pojavio u Supetru, a koji, inače, „krasi“ zidove po mjestima širom Dalmacije.

Zatim je Pero Jurišin govorio o Bogdanu Deniću kao o svjetski uglednom sociologu, međunarodno poznatom borcu za radnička i, općenito, ljudska prava, jednom od pokretača Ljetnih škola, a, s dosta emocija, kao i o svom bliskom prijatelju i prijatelju nekih od nas.

Uvodi na panelima i diskusije koji su uslijedili u subotu u vatrogasnom domu, a slijedeća dva dana u hotelu Velaris, preopširni su da bi ih se u jednom kraćem osvrtu, detaljnije izložilo. Naziv „Ljetna škola“ mišljen je u smislu da svi polaznici uče jedni od drugih i kroz uvodna izlaganja i kroz diskusije. Nešto od tih diskusija djeluje, često da toga nismo svijesni, na naše stavove, nešto će se, možda, iskristalizirati u neki stručni ili novinski članak. Time se nastavlja tradicija rasprava na školama koje je održavao Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP) a sada baštini Antifašistička liga RH.

Za šezdesetak ljudi koji su u ovogodišnjoj Ljetnoj školi sudjelovali, sadržaji su bili interesantni i inspirirajući, a druženja ugodna i ohrabrujuća. Manji dio uživao je i u pješčanoj plaži, a još manji dio u piciginu; do sljedeće godine moramo to popraviti.

Zoran Pusić