hr

Uoči Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, u ponedjeljak 22.08.2022., na Golom otoku predstavljeno je novo, prošireno izdanje Virtualnog vodiča kroz povijest logora na Golom otoku. Predstavljanje su organizirali Dialogue SOE – regionalni ured Zaklade Friedrich Ebert sa sjedištem u Sarajevu, zagrebački ured Zaklade Friedrich Ebert za Hrvatsku i Sloveniju te Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću iz Zagreba. Vodič je dostupan na poveznici: https://goli-otok.net/

Dr. Ralf Melzer, direktor sarajevskog regionalnog ureda Zaklade Friedrich Ebert, u uvodnim riječima naglasio je važnost kritičkog suočavanja s prošlošću utemeljenog na znanstvenim istraživanjima. Prošireno izdanje Virtualnog vodiča kroz povijest logora na Golom otoku ukratko je predstavio njegov urednik dr. Boris Stamenić. Tena Banjeglav, koordinatorica obrazovnih programa u Documenti, te autorica obrazovnog priručnika pod naslovom „Logori na Golom otoku i Svetom Grguru u pisanim izvorima i biografijama svjedoka vremena“ predstavila je mogućnosti obrade teme u sklopu formalnog i neformalnog obrazovanja. Obrazovni materijali primjereni za podučavanje u 4. razredu srednjih škola i gimnazija i rad s grupama mladih u neformalnom obrazovanju dostupni su u vodiču i na direktnoj poveznici (ili u prilogu ovdje): http://goli-otok.net/wp-content/uploads/2022/08/Goli-Otok-Obrazovni-materijali-HRVATSKI.pdf

Predstavljanju virtualnog vodiča prisustvovali su gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i zamjenik župana Primorsko-goranske županije Petar Mamula te stalni zamjenik veleposlanika Savezne Republike Njemačke u Republici Hrvatskoj, Harald Seibel, koji je ovom prilikom prvi put posjetio Goli otok. „Ono što sam vidio na Golom otoku izaziva u meni ambivalentne osjećaje“, rekao je Seibel, te pojasnio. „Potrebno je više napraviti da bi se sjećanje sačuvalo. Ovaj otok je svakome dostupan, ali posjetitelji mogu pronaći vrlo malo informacija o tome što se ovdje događalo“, naglasio je zamjenik veleposlanika SR Njemačke.

Dr. Sonja Schirmbeck, direktorica ureda Zaklade Friedrich Ebert za Hrvatsku i Sloveniju, izrazila je zadovoljstvo s posjetom. „Zaklada Friedrich Ebert nastavit će podržavati ovaj projekt. Kritičko suočavanje s temom Golog otoka smatram iz dva razloga vrlo važnom. Kao prvo, zato što mi kao politička ljevica moramo počistiti ispred vlastitih vrata i iz lijeve perspektive se pozabaviti s kritičkim suočavanjem sa zločinima ljevice. Kao drugo, ova tema je važna zato što je diskurs o razdoblju Titove vladavine u domeni politike sjećanja puno ambivalentniji nego što je slučaj s diskursom o četrdesetim odnosno devedesetim godinama 20. stoljeća. Upravo suočavanje s ovim razdobljem jasno pokazuje da povijest nije crno-bijela.“

Predstavljanju novog izdanja Virtualnog vodiča kroz povijest otoka na Golom otoku prisustvovali su sudionici Rab film festivala (RAFF) te sudionici Međunarodnog ljetnog kampa „Venues of victims, venues of perpetrators“. Međunarodni ljetni kamp okuplja sudionike iz Hrvatske, Slovenije, Grčke, Portugala, Španjolske, Njemačke i Litve. Fokus aktivnosti usmjeren je na kritičko suočavanje s naslijeđem poslijeratnih diktatorskih režima u zemljama južne i istočne Europe. Međunarodni ljetni kamp zajednički su organizirali Documenta i Europski centar za obrazovanje i susrete mladih iz Weimara (EJBW).  Markus Rebitschek, voditelj odjela za međunarodne obrazovne projekte u Zakladi EJBW naglasio je postojanje kvalitetne višegodišnje suradnje između dviju organizacija u području povijesnog i građanskog obrazovanja te provedbe međunarodnih projekata u domeni rada s mladima.