hr

Na otvaranju multimedijske izložbe Raseljena sjećanja 1. veljače 2022., voditeljica Documente Vesna Teršelič naglasila je da patnje preživjelih iz Drugog svjetskog rata nisu završile okončanjem ratnih sukoba. Documentin tim je tijekom 2021. godine istražio osobne životne priče svjedoka vremena koji su preživjeli poslijeratne migracije kako bi bolje razumjeli njihov kontekst te pokušali pronaći odgovore na pitanja kako i zašto su se one dogodile.

Povjesničar Franko Dota istaknuo je da: „u zemljama kojima se izložba bavi je od 1943., a posebice od 1945., došlo do velikih promjena državnih granica i društvenih sustava, o čemu se uči u školama, ali se često zaboravlja da je najvažnija posljedica bila promjena etničkog sastava stanovništva.“ Kustos izložbe Jan Blažek, naglasio je da svi intervjuirani, bez obzira na to odakle dolaze, predstavljaju glasove više od dvadeset milijuna ljudi koji su zbog Drugog svjetskog rada morali napustiti svoje domove i ognjišta. Naglasio je da: „Time nikako ne žele umanjiti sjećanja na stradale u vrijeme tog rata, već naglasiti važnost učenja iz takvih priča.“

Istraživačica Documente Alice Straniero govorila je o snimanju: „Tijekom ljeta 2021. godine snimili smo pet intervjua sa svjedocima vremena iz Italije. Njihove priče govore o migracijama s područja Istre, Kvarnera i Dalmacije nakon Drugog svjetskog rata, a svoju priču su ispričali Egidio Rocchi, Ettore Lenich, Mario Biasiol te Andor Brakus i Antonio Vatta čija su svjedočanstva dio putujuće izložbe.“

Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću